اسلایدر اخبار برگزیده
پایگاه اطلاع رسانی
1397/12/11 شنبه
بازدید جمالی نژاد معاون عمراني وزير كشور از طرح نوسازی و به سازی بافت اطراف حرم مطهر رضوی در مشهد
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رييس سازمان شهرداري ها و دهياريهاي كشور عصر جمعه دهم اسفند از طرح نوسازی و به سازی بافت اطراف حرم مطهر رضوی در مشهد مقدس که از سوی شهرداری این شهر و دستگاه های اجرایی مرتبط در حال انجام است، بازدید نمود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نقل از روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، مهدی جمالی نژاد در این زمینه گفت: مساحت بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی بالغ بر360 هکتار است که ساماندهی و به سازی و نوسازی آن در قالب طرح های مصوی شورای عالی شهرسازی و معماری و طرح تفصیلی شهر مشهد توسط شهرداری این شهر و دستگاه های اجرایی مرتبط در حال انجام است.
وی افزود: یکی از ابزارهای جدی تامین مالی برای اجرای طرح بازسازی و نوسازی منطقه ثامن مشهد، انتشار اوراق مشارکت است که در سال جاری پس از بررسی های کارشناسی و موافقت دستگاههای استانی بنابه درخواست شهرداری مشهد مبلغ 5000 میلیارد ریال برای این محل و همچنین بازسازی بافت فرسوده حر عاملی از محل منابع بند (د) تبصره (5) قانون بودجه سال 97 پیش بینی شده است.
رييس سازمان شهرداري ها و دهياريهاي كشور در ادامه اظهار کرد: همچنین در لایحه بودجه سال 98 برای بافت پیرامونی حرم رضوی در مشهد، ظرفیتهای انتشار اوراق مشارکت به میزان 14 هزار میلیارد ریال با تامین 50 درصد از سهم دولت در آن، پیش بینی و به تصویب نمایندگان محترم مجلس رسید.
جمالی نژاد همچنین گفت: برای اجرای کامل طرح نوسازی و به سازی بافت اطراف حرم مطهر رضوی در چارچوب تمللک اراضی موردنیاز اجرای طرح، توسعه فضاهای عمومی و اجرای زیرساختهای مربوطه نیاز به تامین منابعی بالغ بر 3100 میلیارد ریال می باشد که شهرداری و دستگاه های عضو ستاد بازآفرینی شهری در قالب ابزارهای مختلف از جمله انتشار اوراق مشارکت و منابع داخلی و اعتبارات استانی در صدد تامین آن خواهند بود.
وی همچنین در تبيين وضع موجود محله‌ها و محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری گفت: بازآفريني فضاهاي شهري در قالب محدوده‌های تاریخی شهرها و پهنه‌هاي نابسامان میانی شهرها و پهنه‌هاي شهري با پیشینه روستایی که در اثرگسترش بیرویه شهرها درعرصه کنونی شهر ادغام شده‌اند مشتمل بر بافتهاي تاريخي،بافتهاي فرسوده مياني شهرها، روستاهاي واقع در حريم شهرها و سكونتگاههاي غير رسمي قابل بررسي است.
وی در خصوص محدوده‌های تاریخی شهرها توضیح داد: بافت‌های تاریخي دارای میراث ارزشمند شهری می باشند که دربرگیرنده ارزش‌های معماری و شهرسازی ایران اسلامی بوده و از مهمترین ظرفیت‌های ارتقاءهویت، بازآفرینی شهری به شمارمی‌آیند و24 هزار و 141 هكتار ازبافت‌های شهری کشوردر 175 شهر و 600 محله را شامل می‌شوندکه ساماندهی آنها نیازمند توجه دستگاه های ذیربط در چارچوب ضوابط و مقررات میراث فرهنگی می باشند.
وی در ادامه در زمینه پهنه‌هاي نابسامان میانی شهرها گفت: اینگونه ازمحدوده‌ های هدف بهسازی ونوسازی شهری که تاکنون تحت عنوان بافت فرسوده ازآن ‌ها یادشده است، عرصه‌ای بالغ بر 55 هزار و 104  هکتار را در کل کشور در 465 شهر و  هزار محله را شامل می‌شوند و به لحاظ زمانی معاصرند و ازدهه 1330 به بعد شکل گرفته‌اند.
جمالی نژاد همچنین در خصوص سکونتگاه‌هاي غیررسمی کشور توضیح داد:  سکونتگاه‌های غیررسمی در110 شهر و 1100 محله در مساحتی بالغ بر61 هزار و 657 هکتار از اراضی شهری و روستایی واقع درحاشیه شهرها وجود دارد و در محدوده سكونتگاههاي غير رسمي علاوه بر مشكلات بد مسكني ساكنان، زير ساخت هاي شهري نيز نيازمند تقويت و بهسازي جدي مي باشد.
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور همچنین عنوان نمود: وزارت کشور در راستای اجرای بند (الف) ماده (59) قانون برنامه ششم توسعه کشور و تقسیم کار صورت گرفته برای شهرداری ها و دستگاه های اجرایی، اهتمام جدی را در سطح استان ها از طریق استانداری ها و فرمانداری ها برای بازآفرینی به عمل می آورد.