سه شنبه 6 اسفند 1398  
 
Tuesday, February 25, 2020  
 
الثلاثاء, رجب 01, 1441  
 
banner banner banner
آیکون منو
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/12/11 شنبهبا حضور معاون عمراني وزير كشور برگزار شد؛
همایش ملی نقش اقامتگاه های بوم گردی در توسعه پایدار روستایی وعشایری/ جمالي نژاد: توسعه گردشگری در روستاها براي تولید درآمد نگاه جديد دهياريهاست/ از توسعه ابعاد مختلف بوم گردی حمايت مي كنيم
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رييس سازمان شهرداري ها و دهياريهاي كشور با بيان اينكه بهره گيري از مزاياي طبیعت بکر و زیباي روستاها براي براي تولید درآمد و شغل نيازمند گفتمان و نگاه جديد دهياريهاست، گفت: تقويت اين امر همچنين نيازمند همكاري و همفكري تمامي دستگاه هاي ذيربط و بخش خصوصي است و ما در مجموعه وزارت كشور از توسعه ابعاد مختلف بوم گردی حمايت مي كنيم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، مهدي جمالي نژاد كه شنبه 10 اسفند در همایش ملی نقش اقامتگاه های بوم گردی در توسعه پایدار روستایی وعشایری در تهران سخن مي گفت با اشاره به اينكه كشورما با توجه به برخورداري از جاذبه هاي بسيار طبيعي، تاريخي و مذهبي مي تواند تبديل به مقصد بسياري از گردشگران جهان شود، افزود: در اين عرصه روستاهاي كشور به دليل  برخورداري از مواهب طبيعي و بكر و طبيعي، آثار باستاني و بافت با ارزش، آيين ها و رسوم، صنايع دستي بومي و محصولات محلي مي توانند نقش موثري را در توسعه گردشگري كشور ايفا نموده و با ايجاد زمينه هاي اشتغال موجب تحقق اقتصاد مقاومتي در كشور شوند.

وي تصريح كرد: با توجه به پراكندگي روستاها و ماموريت‌هاي دهياران به عنوان مديران ارشد روستا در اجراي برنامه‌ها و سياست‌هاي دولت و اتصال آن با خواست و اولويت مردم، اجراي برنامه‌هاي توسعه گردشگري روستايي با محوريت دهياري‌ها قطعا مي تواند در توسعه گردشگري روستايي تاثير مناسبي داشته باشد.

وي اضافه كرد: اين مهم در صورتي تحقق مي يابد كه همه دستگاههاي ذيربط با همكاري و هم‌افزايي، توانمندسازي جوامع محلي و ايجاد زيرساختهاي لازم در روستاهاي واجد ظرفيت گردشگري را در دستور كار قرار دهند.

جمالي نژاد در ادامه گفت: سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور حسب وظايف ذاتي و نيز وظايف دهياريها در زمينه حفظ ميراث فرهنگي و آثار باستاني و توسعه گردشگري و صنايع دستي، اقداماتي را به منظور توانمندسازي و هدايت دهياري‌هاي روستاهاي هدف گردشگري براي بهره‌برداري مطلوب از ظرفيت گردشگري روستايي با هدف اشتغالزايي در روستاها و ايجاد درآمد پايدار براي دهياري با همكاري و هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري انجام داده و در دست انجام دارد.

وي با اشاره به انعقاد چهار تفاهم نامه همكاري مشترك با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و ساير دستگاههاي مرتبط براي توسعه گردشگري روستايي افزود: تا كنون 500 روستاي داراي پتانسيل گردشگري در كشور توسط سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عنوان روستاهاي هدف گردشگري شناسايي و به دستگاههاي مختلف از جمله سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور براي ايجاد و  توسعه زيرساختهاي گردشگري معرفي شدند و در حد توان تلاش شده از اين روستاها حمايت شود.

جمالي نژاد با اشاره به ظرفيتهاي دهياري ها براي  اجراي طرح هاي گردشگري گفت: طي سالهاي اخير در هماهنگي با دستگاه هاي مرتبط، دهياريها بطور جدي وارد امور اجرايي كمپ گردشگري، بازارچه هاي محلي، مجتمع خدماتي و رفاهي، پاركينگ، اقامتگاههاي بوم گردي و مسافركاشانه شده اند و اقداماتي هم در خصوص هماهنگي با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري جهت واگذاري كمپ‌هاي گردشگري نيمه تمام واقع در محدوده شهرها و روستاها به شهرداري‌ها و دهياري‌هاي مربوطه براي تكميل و بهره برداري از آنها صورت گرفته است.

وي همچنين از اعطاي تسهيلات اختصاص كم بهره به دهياري‌ها براي اجراي طرح هاي گردشگري از سوي سازمان شهرداري ها و دهياريهاي كشور خبر داد.

وي همچنين به تشكيل كارگروه هاي سه گانه تخصصي گردشگري در حوزه هاي روستاهاي داراي جاذبه طبيعي و اكوتوريسم، روستاهاي داراي جاذبه تاريخي و بافت با ارزش و روستاهاي داراي جاذبه مذهبي و زيارتي از ميان دهياران منتخب روستاهاي هدف گردشگري با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اشاره نمود و گفت: براي اعضاي اين كارگروه هاي سه گانه تخصصي كارگاههاي آموزشي و چندين نشست‌هاي هم‌انديشي برگزار شده است.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور در ادامه  بر موضوع بهره گيري از ظرفيت نوروز و آغاز بهار براي توسعه گردشگري روستايي تاكيد نمود و گفت: نوروز و آغاز بهار طبيعت فرصت مغتنمي براي سفر خانواده‌هاي ايراني به اقصي نقاط كشور مي باشد و در اين بين روستاها به دليل برخورداري از مواهب و زيبايي‌هاي بكر و طبيعي، جاذبه هاي گردشگري و آب و هواي دلپذير مورد توجه بسياري از هموطنان براي سفر و بازديد قرار مي‌گيرند. از اين رو شايسته است به منظور افزايش شور و نشاط و ايجاد فضاي نوروزي در روستاها، برنامه‌ريزي لازم براي معرفي جاذبه‌ها و ظرفيت‌هاي گردشگري، صنايع دستي و محصولات بومي، غذاهاي محلي و آيين‌ها و رسوم روستاها، در قالب برگزاري جشنواره‌هاي روستايي و رويدادهاي فرهنگي به علاقمندان بوم‌گردي و گردشگري صورت پذيرد.

وي افزود: در برنامه ريزي هاي صورت گرفته براي سفرهاي نوروزي، دهياران به عنوان مديرا ارشد روستا داراي جايگاه هستند و طيسالهاي گذشته اقداماتي نظير تشكيل ستادهاي نوروزي در سطح بخش و روستا، مناسب‌سازي فضاهاي عمومي روستاها متناسب با ايام نوروز، معرفي جاذبه ها و ظرفيت‌هاي گردشگري روستايي در مجتمع‌هاي خدماتي و رفاهي بين راهي و اماكن پرتردد شهرها و روستاها و توسعه و ساماندهي بازارچه‌هاي محلي و كمپ‌هاي گردشگري در روستاها را انجام مي دهند و امسال هم اجراي فعاليتهاي مختلفي براي آنها در نظر گرفته شده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در بخش ديگري از سخنانش با بیان اینکه توسعه کشور از روستاها شکل می گیرد، گفت: برای حل مشکلات کلان شهرها باید به اشتغال، زیرساخت و خدمات روستاها توجه کنیم و اگر این کار انجام شود یقین بدانید توسعه ما پایدار است.

وي با بيان اينكه نظام شهری ما به دلیل توجه به شهر و بی اعتنایی به روستا، بیمار و دچار سندروم كلانشهري است و بی توجهی به روستاها و شهرهای کوچک، سیل مهاجرت به سمت شهرهای بزرگ را افزایش می دهد، تصريح كرد: براي حل مشكلات روستا و روستاييان بويژه تقويت اقتصاد روستا لازم است همه سازمان ها و دستگاه های مرتبط با اين حوزه هم قسم شده و اراده جدی براي رفع مشكلات روستاييان داشته باشند.

جمالي نژاد دست اندركاران عرصه  بوم گردي و گردشگري روستايي را افرادي دلسوز و دلسوخته كه دغدغه توسعه روستايي دارند، عنوان نمود و گفت: بيش از 37هزار دهیاری در مناطق روستايي کشور داریم که تک تک آنها قطعه ای از بهشت هستند.

وي همچنين بر اجراي برنامه هاي كاربردي براي ریزی اطلاع رسانی همه جانبه اين حوزه و مشاركت جوانان در امور اجرايي اين موضوع تاكيد نمود.
بيشتر
نسخه قابل چاپ
نشانی   :   تهران  -  خیابان شهید دکتر حسین فاطمی - قبل از میدان جهاد
کدپستی 1414776145    -     تلفن‌خانه   :   84861
info@moi.ir