سه شنبه 6 اسفند 1398  
 
Tuesday, February 25, 2020  
 
الثلاثاء, رجب 01, 1441  
 
banner banner banner
آیکون منو
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
دیدگاه
1397/6/11 يكشنبهیادداشت استاندار البرز به مناسبت هفته دولت
مروری بر خدمات دولت تدبیر و امید در البرز
هم‌زمانی اعیاد قربان و غدیر با هفته یادبود خاطره و جان‌فشانی‌های شهیدان ارزشمند دولت، رجایی و باهنر نشانه‌ای است از لطف پروردگار که توفیق بندگی خود و خدمت به خلق را فراهم آورد.
دکتر محمدعلی نجفی استاندار البرز طی یادداشتی به تبیین عملکرد دولت تدبیر و امید در استان البرز پرداخت. در متن این یادداشت آمده است:
البرز به تعبیر مقام معظم رهبری «ایران کوچک» نام نهاده شده و همچنین دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری کشورمان، از این استان به عنوان سرزمین جوانان و دلاوران یاد کرده است و مردمان این دیار امروز، قهرمانان و تلاشگران خطه آبادانی کشور هستند، بر این اساس؛ با البرزی‌ها میثاق کردیم که در راستای توسعه استان، اولویت‌های اصلی شناسایی و تدوین شود و در مسیر این توسعه، دست تعامل و مهربانی به‌سوی همه دلسوزان استان دراز کردیم و بر این باوریم که البرز، البرز نمی‌شود مگر با ایجاد افقی روشن و سندی جامع و البته کار و همتی مضاعف در مسیر توسعه پایدار.
به همین دلیل بررسی مسائل و مشکلات اساسی استان البرز، شناخت پتانسیل‌های استان و شناسایی نیروهای توانمند در میان اقشار مختلف مردم از نخستین اقداماتی بود که در نخستین روزهای ورود به استان به آن‌ها پرداختم و با برگزاری نشست‌های متعدد با گروه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به ترسیم نقشه راه و تدوین برنامه‌ها برای شتاب بخشیدن به روند توسعه استان بر اساس برنامه‌های کلان راهبردی دولت پرداختم.
همان‌طور که رئیس‌جمهوری در جریان سفر کاروان تدبیر و امید به البرز تأکید کرده؛ بخشی از مشکلات تهران بزرگ بر دوش البرز است و باید بکوشیم مشکلات استان برطرف شده و ‏در مسیر توسعه شتابان قرار گیرد.
وجود اقوام مختلف و پیروان اقوام گوناگون در استانی که به تعبیر مقام معظم رهبری « ایران کوچک » است، آن را به مدل همگرایی وحدت مردم بدل کرده است.
وضعیت اشتغال در این ایران کوچک که برشی از مسائل و مشکلات ایران بزرگ است، چندان مساعد و رضایت‌بخش نبود اما ازآنجاکه در راستای مدیریت استراتژیک باید همچون یک خانواده عمل کرد، پایه‌گذار اشتغال در حوزه ICT  در سطح کشور شدیم تا بتوانیم مشاغلی با منزلت و منفعت برای دانش‌آموختگان ایجاد کنیم. 
استانی که سالیانه گذرگاه ده‌ها میلیون مسافر است، نیازمند برنامه‌ای جامع در راستای گردشگری است ؛ ازاین‌جهت، طرح توسعه و تجهیز و تسریع در اجرای پروژه ادامه آزادراه همت که پیشرفت فیزیکی پروژه از ۶۳ درصد از ابتدای سال ۹۶ به ۸۹ درصد رسیده است را فارغ از تمام طرح‌ها و ایده‌های ناکارآمد گذشته، به شکلی جدی موردبررسی قراردادیم. 
البرز همچنین در شاخص‌های بهره‌مندی عمرانی نیز شاهد بهبود شرایط بوده که از نمونه‌های آن می‌توان تسریع در اجرای پروژه ادامه آزادراه تهران – شمال، تسریع در اجرای پروژه ادامه قطار برقی کرج هشتگرد « با پیشرفت فیزیکی ۷۴ درصد» ، تسریع در اجرای پروژه چهار خطه شدن راه‌آهن تهران –تبریز در قطعه استان البرز « با پیشرفت فیزیکی۹۰ درصد»، فعال شدن پروژه کنارگذر جنوبی تهران از آبیک تا چرم شهر «با پیشرفت فیزیکی  ۵/۴۷ درصد» و راه‌اندازی و تکمیل فرودگاه پیام و مسافری شدن آن از شهریورماه سال جاری را اشاره کرد. 
همچنین در هفته دولت امسال *۳۴۶ پروژه عمرانی، اقتصادی، و اشتغال‌زا بااعتباری بالغ‌بر ۲۱۹۵ میلیارد تومان افتتاح شد که در حدود ۳۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی داشته است.
 پروژه‌های هفته دولت امسال ازنظر تعداد نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش و ازنظر ارزش ریالی ۲۳۰ درصد افزایش داشته است. و بیش از ۷۷ درصد سرمایه‌گذاری پروژه‌های مربوطه معادل هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی داخلی و خارجی بود. 
۳۹ پروژه در حوزه صنعت بااعتبار ۶۰۳ میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری خارجی بااعتبار ۷۰۴ میلیارد تومان ، مسکن مهر ۲۵۱ میلیارد تومان در هشتگرد و ماهدشت، و فناوری اطلاعات بااعتبار ۲۰۱ میلیارد تومان و حوزه گردشگری با صرف ۱۴۳ میلیارد تومان ازجمله پروژه هفته دولت امسال به بهره‌برداری رسید. 
‎در همین پیوند، مهم‌ترین دغدغه کارگزاران دولت در استان تلاش در جهت رفع معضل بیکاری طی سال‌های اخیر بوده و تمام همت مجموعه مدیریتی استان در مسیر اتمام طرح‌های نیمه‌تمام و فعال‌سازی واحدهای نیمه فعال و راکد و کاهش بیکاری هست و خواهد بود. 
‎در این راستا تحقق ۱۶۰ درصدی اشتغال ثبت‌شده در سامانه رصد به تعداد ۵۳۰۰۰ نفر در سال  طی یک سال گذشته بوده است  و همچنین ثبت اشتغال در سامانه رصد در ۵ ماهه اول سال ۹۷ به تعداد بیش از ۱۳۷۰۰ نفر و با افزایش ۴۰ درصدی تعداد اشتغال شرکت‌های عضو پارک علم و فناوری در ۴ ماهه اول سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است. 
‎با تلاش دولتمردان در سطح ملی و نیز استان به لطف خداوند متعال پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیارد تومان در جهت اشتغال‌زایی روستایی از ابتدای طرح تا پایان تیرماه سال ۹۷ به تعداد ۷۰۰ نفر اشتغال ایجادشده و رتبه استان در زمینه اشتغال روستایی در سال ۹۶ از رتبه ۱۸ در سال ۹۷ به رتبه ۳ ارتقا پیدا کرد.
پیگیری و اجرای عملیات آب‌رسانی به روستاهای البرز با بهره‌برداری از ۱۱ پروژه آب‌رسانی بااعتباری بالغ‌بر ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از اهم اقدامات در حوزه روستایی بوده است. 
لازم به ذکر است با افتتاح این پروژه‌ها ۱۷ هزار و ۵۱۴ خانوار با جمعیتی بیش از ۵۵ هزار و ۳۶۹ نفر از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار شدند.
در اولویت‌های بعدی تلاش کردیم جان تازه‌ای به طرح‌های روستایی نیمه‌تمام و زیر بنایی استان که سالیان دراز در رکود بوده بدهیم در این راستا گازرسانی به روستاهای شهرستان طالقان و بخش آسارا شهرستان کرج پس از سال‌ها انتظار مردم بااعتبار بالغ‌بر ۶۰ میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفت. 
 بر این اساس ضریب نفوذ گاز در بخش شهری البرز طی یک سال اخیر از ۹۵ درصد به ۹۹.۹ درصد رسیده و البرز در زمره استان‌های اول کشور است در بخش روستایی نیز ، این استان علی‌رغم مشکلات موجود به ضریب ۸۶ درصد رسیده و از میانگین کشوری بالاتر است.
همچنین به مناسبت هفته دولت در ۶ شهرستان البرز حدود ۱۶۴ کیلومتر از راه‌های روستایی بااعتباری بالغ‌بر ۹ میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان کلنگ زنی شد. 
در راستای توسعه و آبادانی استان در طول یک سال گذشته ، بهسازی حدود ۳۵ کیلومتر راه روستایی در شهرستان‌های کرج، نظرآباد، اشتهارد و طالقان بااعتباری ۱۰ میلیارد تومان در هفته دولت امسال به بهره‌برداری رسید.
از مهم‌ترین اقداماتی که در حوزه سرمایه‌گذاری در مدت یک سال گذشته در استان انجام‌شده است  می‌توان به سرمایه‌گذاری کشورهای آلمان، انگلستان، سویس و چین با ۷۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نیروگاه خورشیدی، محصولات ساختمانی و تولید پارچه با رشد ۷ برابری سرمایه‌گذاری خارجی در ۵ ماهه اول سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ اشاره کرد.
در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری برنامه ما این است که روند ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را به استان تسریع کنیم و البرز را به‌عنوان استانی نمونه در ایجاد فضای امن برای سرمایه‌گذاری معرفی کنیم . حمایت از بخش خصوصی با تمام توان ، از اولویت‌های کاری است؛ مأموریت دستگاه‌های اجرایی استان عبارت است از آماده کردن بستر لازم برای حضور بخش خصوصی و رونق این بخش در زمینه‌های مختلف استان بوده است و بر همین مبنا بود که اولین مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان در هفته دولت افتتاح شد. 
البرز طی یک سال گذشته، دو بار میزبان معاون اول ریاست محترم جمهوری و هیأت همراه بوده که برکات بی‌شماری برای استان داشته است؛ علاوه بر این از هفته دولت سال گذشته تاکنون اعضای هیأت دولت، معاونان رئیس‌جمهوری، وزرا، روسای سازمان‌ها و بانک‌ها ۱۶۷ سفر کاری به البرز داشته‌اند که از این تعداد: وزرا و معاونان رئیس‌جمهور ۴۸ سفر و معاون وزرا، مدیران عامل بانک‌ها و روسای سازمان‌های کشور ۱۱۹ سفر بوده است.
نگاه توسعه‌ای در این مدت کوتاه به نقش نیمی از سرمایه انسانی کشورمان که زنان هستند، نیز معطوف شده و این استان از معدود استان‌هایی است که طی یک سال گذشته شاهد انتصاب بانوان در پست‌های مدیریتی بوده است.
امیدواریم بتوانیم در طی این مسیر توسعه همچون روحی واحد در کالبد مدیریت استان با همکاری تمام دلسوزان، آنچه را که شایسته ایران کوچک یعنی استان البرز است ، محقق کنیم .
در این راه‌دست تمام آنانی که ما را در پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید گرفته‌اند، به گرمی می‌فشاریم و امید داریم که در آینده نزدیک به مدلی جهت توسعه پایدار در سطح کشور بدل شویم.
نشانی   :   تهران  -  خیابان شهید دکتر حسین فاطمی - قبل از میدان جهاد
کدپستی 1414776145    -     تلفن‌خانه   :   84861
info@moi.ir