سه شنبه 6 اسفند 1398  
 
Tuesday, February 25, 2020  
 
الثلاثاء, رجب 01, 1441  
 
banner banner banner
آیکون منو
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
دیدگاه
1397/10/25 سه شنبهفريبا نظري مشاور امور زنان و خانواده وزير كشور
کودکان را ببینیم و بشنویم
به بهانه نخستين كنفرانس ملي شهر دوستدار كودك - اصفهان - ٢٦و ٢٧ دي ماه
پس از تصویب پیمان نامه ي حقوق کودک در سال 1989 میلادی، برای نخستین بار در سال 2007 میلادی، شهر «بندیگو» استرالیا از طرف صندوق کودکان ملل متحد (unicef) به عنوان «شهر دوستدار کودک» (CFC) انتخاب و معرفی شد. در ایران نیز برای نخستین بار شهر «اوز» در سال 1389 شمسی (2010 میلادی) به شبکه ي شهرهای دوستدار کودک، پیوست.
از مؤلفه ها و شاخصهای اصلی شهرهای دوستدار کودک، مشارکت کودکان در تصمیم گیری ها و اجرای برنامه های کاربردی به منظور تحقق خواسته ها و حقوق خود در این شهرهاست. فضاي شهری، می تواند دوستدار کودک باشد اگر امنیت، شادی و سلامتی را برای کودکان ایجاد و قابل دسترس نماید.
به عبارتی دیگر، شهری دوستدار کودک است که حقوق شهروندی کودکان را تأمین کند و نیازها و علایق آنان را برایشان برطرف و مهیا سازد.
امروز در روزهای آغازین سال 2019 میلادی و پس از گذشت دوازده سال از انتخاب و معرفی  نخستین شهر دوستدار کودک، این پرسش مطرح است که:
میزان پیشرفت عملي و ملموس ایجاد فضای امن، شاد و سلامت برای کودکان، چه اندازه بوده است؟ و آیا شاخص اصلی رسیدن به ایجاد و توسعه چنین فضاهایی در زندگی اجتماعی جوامع، که همان مشارکت واقعی و همه جانبه کودکان در تصمیم گیریها تصمیم سازي هاست، عملاً اتفاق افتاده است یا کماکان بدون نظر و حضور آنان، برایشان تصمیم گيري، طراحی و برنامه ریزی  شده و مصوبه صادر می شود؟
کودکان اگر دیده و شنیده شوند؛ اگر شاد، امن و سلامت باشند؛ می توان امیدوار بود که جوامع آینده نیز از سلامتی، امنیت و نشاط اجتماعی، برخوردار باشند.

 
نشانی   :   تهران  -  خیابان شهید دکتر حسین فاطمی - قبل از میدان جهاد
کدپستی 1414776145    -     تلفن‌خانه   :   84861
info@moi.ir