منو

تازه ها

شنبه 28 دي 1392 اولین نشست سازمان های مردم نهاد با حضور استاندار محترم اصفهان و رئیس هیات نظارت استان با سازمان های مردم نهاد
اولین نشست سازمان های مردم نهاد با حضور استاندار محترم و رئیس هیات نظارت برسازمان های مردم نهاد استان جناب آقای دکتر رسول زرگرپور روز پنج شنبه مورخ 26/10/92 در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

در این جلسه که با تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید آغاز شد ابتدا
 جناب آقای جمشیدی مدیرکل محترم امور اجتماعی فرهنگی و دبیر هیات نظارت استان ضمن خیر مقدم به حاضرین و تشکر از همگامی و همسویی سمن ها با نظام اسلامی، به تشریح نقش تاثیرگذار سازمان های مردم نهاد به عنوان بازوی حمایتی دولت پرداختند و با تاکید بر تسهیل در فرایند امور اداری و اجرایی سمن ها بخشی از مشکلات عمده در این حوزه را کندی فرآیند صدور پروانه ، ابهام در امور مالیاتی سمن ها و مشکلات مالی برشمردند. دبیرهیات نظارت استان برگزاری نمایشگاه توانمندی های سمن ها و رونمایی از نرم افزار بانک اطلاعاتی سمن ها در دهه مبارک فجر را از برنامه های در دست اقدام دبیرخانه سازمان های مردم نهاد استان اعلام نمودند. 
            جناب آقای دکتر زرگرپور استاندار محترم و رئیس هیات نظارت استان ضمن تشکر از حاضرین در جلسه و تبریک میلاد مسعود پیامبر اکرم(ص)، جایگاه والا، اثرگذاری و اهمیت سمن ها را در تصمیم سازی در حوزه های مختلف تبیین نمودند و ظرفیت بالای سازمان های مردم نهاد را سرمایه عظیم اجتماعی دانستند. ایشان ضمن برشمردن برخی از مشکلات سمن ها، برقراری تعاملات متقابل را لازمه فعالیت سمن ها عنوان کردند و با اشاره به جایگاه سازمان های مردم نهاد در قوانین بالادستی اشکالات موجود را، در عملکرد مجریان و متولیان امر دانستند. استاندار اصفهان با بیان این نکته که آینده متعلق به سازمان های مردم نهاد است مصادیقی از تاثیرگذاری سازمان های غیردولتی در سطوح ملی و بین المللی را مطرح و بر تقویت و حمایت بیشتر این حوزه در دولت جدید تاکید نمودند. رئیس هیات نظارت استان در پایان، بر پیگیری موارد ذیل به عنوان مصوبات جلسه تاکید نمودند.
- اتخاذ تدابیر اصولی به منظور تقویت باور مردم و مسئولین در جهت به رسمیت شناختن توانمندی سمن ها و بهره گیری لازم از این ظرفیت
- تدوین برنامه های راهبردی برای رشد و گسترش سازمان های مردم نهاد مطابق با برنامه ها و چشم انداز های بلند مدت
- طراحی فرایند قانونی بمنظور ارتباط پایدار و مستمر سمن ها با نهادهای ذیربط
- اعتقاد و باور به مشکلات سمن ها و تلاش در جهت مرتفع نمودن آن توسط مسئولین
- اصلاح و تسریع در فرآیند صدور پروانه فعالیت و امور اداری سمن ها
- برگزاری جلسات مستمر استاندار محترم با سمن ها پس از تقسیم بندی و تفکیک موضوعی
- برقراری توازن در رشد همزمان سمن ها در حوزه خیریه ها و موضوعات اجتماعی فرهنگی
- راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی قوی برای دسترسی سمن ها و عموم مردم به اطلاعات مورد نیاز در این حوزه
- کاهش دخالت دولت در امور سمن ها و واگذاری امور به این سازمان ها
- وحدت رویه و تمرکز مراجع صدور مجوز در زمینه تاسیس و فعالیت سازمان های مردم نهاد 
- تقویت راهکارهای هم افزایی سمن ها با یکدیگر ازجمله تشکیل اتاق فکر
- تشکیل کمیته های موضوعی متشکل از منتخبین سمن ها به منظور پیگیری امور و جلسات مستمر با استاندار محترم
- تشکیل گروه های کارشناسی از اعضای سمن ها در بخش های مختلف
  دراین جلسه با توجه به دستور کار، تعدادی از مسئولین سمن ها به تبیین وضعیت موجود در حوزه مربوطه پرداخته و پیشنهاداتی در این راستا ارائه نمودند که بخشی از موارد مطرح شده بشرح ذیل می باشد .
جناب آقای دکتر حیدری نماینده سازمان های مردم نهاد در هیات نظارت استان و مدیرعامل خیریه بهداشت و سلامت امام هادی(ع) ضمن تشکر از برگزارکنندگان جلسه به ویژه استاندار محترم، تخصصی شدن فعالیت سمن ها بر اساس برنامه ها و چشم انداز آینده در حوزه های مختلف، تشکیل جلسات هیات نظارت استان و شهرستان ها با حضور استاندار و فرمانداران، تسهیل و تسریع در فرایند صدور مجوز توسط مراجع ذیربط، رفع ابهام در معافیت مالیاتی سمن ها ، تقویت باور مدیران در واگذاری امور به این سازمان ها، بهره گیری لازم از نخبگان و صاحبنظران در عرصه سازمان های مردم نهاد، ضرورت راه اندازی بانک اطلاعاتی جامع از سمن ها با هماهنگی کلیه مراجع صدور مجوز، تقویت بدنه کارشناسی دبیرخانه سازمان های مردم نهاد در سطح استان و شهرستان ها به منظور نظارت لازم برعملکرد این سازمان ها و حمایت مادی و معنوی از سمن ها را از ضروریات رشد و گسترش سمن ها عنوان کردند.
حجت الاسلام سید عباس قریشی به نمایندگی از سمن های شهرستان های استان  ضمن گزارشی از وضعیت سمن های شهرستان ها مطالبی در عرصه فرهنگ و نقش سمن ها در این حوزه بیان کردند. ایشان با اشاره به اهمیت و جایگاه سازمان های غیر دولتی در سطح جهانی، نقش سازمان های مردم نهاد در غنی سازی اوقات فراغت جوانان، کاهش معضلات اجتماعی و ارتقاء سرمایه اجتماعی، تحقق و ترویج سبک الگوی زندگی اسلامی را تشریح نمودند و با اشاره به مشکلات سمن ها بسترسازی لازم جهت تقویت و گسترش سمن های فرهنگی در مقایسه با خیریه ها ، پرورش روح خلاقیت و هدایت قوه ابتکار در جوانان از طریق سمن ها و حمایت کارگزاران، برگزاری مستمر و منظم جلسات هیات نظارت شهرستان با حضور فرمانداران، واگذاری بخشی از امور اجتماعی فرهنگی به سمن ها، تخصیص تسهیلات بانکی و تسریع در ارائه مجوزها را پیشنهاد کردند.
سرکار خانم نصر مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان بهشت با نیازهای خاص ذهنی و جسمی به نمایندگی از سمن های فعال در حوزه توانبخشی معلولین با اشاره به مشکلات عدیده در این حوزه، هزینه های گزاف توانبخشی را مشکل اصلی دانسته و تحقق قانون جامع حمایت از حقوق معلولین را گره گشای بسیاری ازمشکلات عنوان کردند و در پایان همیاری و مساعدت مسئولین با مشارکت سازمان های مردم نهاد را در  جهت ارتقاء سطح زندگی این قشر و خانواده های آنان خواستار شدند.
جناب آقای کجانی مدیرعامل خیریه امام محمد باقر(ع) با اشاره به بخشی از عملکرد سازمان های مردم نهاد به ویژه خیریه ها در بخش های درمان، عمران، حمایتی و ... بر ضرورت توجه و حمایت بیشتر مسئولین از این سازمان ها تاکید و پرداخت تسهیلات بانکی با حداقل نرخ سود، تسهیل و تسریع در مراحل ثبت و صدور مجوز فعالیت و برگزاری همایش ملی به منظور ارائه دستاوردهای سازمان های مردم نهاد استان را خواستار شدند.
            در این جلسه با توجه به دستور کار، تعدادی دیگر از مسئولین سمن ها به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که استاندار محترم در سخنان خود به کلیه این موارد اشاره نمودند. این جلسه ساعت 11:45 با ذکر صلوات خاتمه یافت.