سه شنبه 6 اسفند 1398   02:13:30
اخبار برگزیده
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کثرت حضور مردم از نقطه صفر مرزی تا پایتخت در انتخابات هم صدایی ملت بزرگ ایران را رقم زد به طوری که از نظر نوع نگاه به انتخابات 96 فاصله ای بین حضور ساکنان نقاط دور افتاده با مرکز کشور دیده نمی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نقل از ایرنا؛ علی اوسط هاشمی با تقدیر از حضور شایسته و در خور توجه مردم استان در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی اظهار داشت: هیچ فاصله ای بین مردم مرزنشین در نقطه صفر مرزی سیستان و بلوچستان با مردم مرکز نشین کشور از نظر نوع اهمیت به انتخابات نمی توان پیدا کرد.
وی افزود: حضور و مشارکت 75،41 درصدی واجدان شرایط رای دادن در سیستان و بلوچستان در انتخابات 29 اردیبهشت که دکتر روحانی با 73،06 درصد بیشترین آرای مردمی را به خود اختصاص داد، نشان از عشق و علاقه مردم به نظام اسلامی و دولت است.
وی ادامه داد: در پایتخت کشور اگر 70 درصد مردم به روحانی رای دادند اما در سیستان و بلوچستان بیش از 73 درصد، این میزان مشارکت از نظر سیاسی یک برند محسوب می شود.
وی بیان کرد: حضور حداکثری مردم در این دوره از انتخابات نمایشی از بلوغ، آگاهی و زمان اندیشی مردم را می رساند که این میزان مشارکت حیرت و تعجب همگان را بر انگیخت.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: البته بعضی ها درصدد هستند که به حضور ارزشمند، برکت زا و سرمایه آور مردم خدشه وارد کنند و به بهانه های مختلف هنوز خود را بر موضع رقابت می بینند.
هاشمی اظهار داشت: سیستم و نظام انتخاباتی کشور را باید بپذیریم و این بدان معنا نیست که همه کارها درست باشد.
وی ادامه داد: ممکن است در برخی مسائل خطاهایی وجود داشته باشد اما زمینه برای بازدارندگی وجود دارد.
وی اضافه کرد: برخی افراد در انتخابات شورای اسلامی شهر تهران تشکیک و شائبه ایجاد کردند اما در بازشماری آرا خلاف ادعایشان اثبات شد.
وی افزود: جایی که می توان اطمینان را به درستی برجسته تر نمایان کرد از آن ابا و واهمه نداریم.
وی گفت: زمانی باید نگران باشیم که کارمان آلوده به منویات شخصی باشد ولی وقتی به ارزش رای مردم و تولید سرمایه مزین است جای هیچ نگرانی وجود ندارد.
استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: برخی افراد به دنبال این بودند که انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را با توهم زیر سوال ببرند.
هاشمی اظهار داشت: شورای نگهبان با مواضع خاص خودش اعلام کرد که انتخابات از سلامت برخوردار است.
وی ادامه داد: خرده تخلف ها امری بدیهی بوده که ممکن است در نتیجه بی اثر ولی قابل پیگیری باشد.
وی افزود: در جمهوری اسلامی ایران آنچه که در میان افکار عمومی نهادینه شده حق انتخاب و تغییر به روش نرم با اعمال اراده و اختیار است.
وی بیان کرد: در نظام جمهوری اسلامی تا کنون چندین انتخابات برگزار شده که مرجعیت برگزاری از نظر ساختاری و سازمانی در اشکال مختلف با هیات های اجرایی، اعضای شعب اخذ رای، اعضای هیات نظارت، بازرسی و استقرار نماینده نامزدها با ترکیب متنوعی از افکار و آرا مختلف با معتمدان و مردم بوده است.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این ترکیب بهترین راه برای ارتقای سلامت و صیانت از آرا و مکانیزم برگرفته از اختیار مردم است که راه را برای هر گونه دخل و تصرف دشوار و پرهزینه می کند و به یک معنا سلامت انتخابات را ضامن می شود.
هاشمی اظهار داشت: البته نحوه عنایت و دقت در آرایش این افراد در هیات ها و شعب اخذ رای بسیار حائز اهمیت است که برآمده از افکار مردم و به نوعی این ترکیب بیانگر انتخاب ملت باشد و رنگ و نمایی صرف حکومتی نداشته باشد.
وی تاکید کرد: مردم چون عناصر حکومتی را انتخاب می کنند پس باید گفت مردم صاحب اختیار هستند و در اینجا دولت و حکومت مصداق تدارکات چی انتخابات و جمع آوری آرا را دارند.
وی افزود: برگزار کننده اصلی انتخابات خود ملت محسوب می شوند که با این روند اجرا، شائبه کمتری در انتخابات به وجود می آید.
وی بیان کرد: البته نوع نگرش دشمنان و تهدیدات استکبار نسبت به فضای حاکم بر کشور برای عبور یا صیانت از فضا نیز در انتخابات موثر است.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: به عنوان مثال فضای انتخابات ریاست جمهوری را در سال ۹۲ داشتیم که برای عبور از فضای حاکم انسجام ملی شکل گرفت.
هاشمی اظهار داشت: در این دوره از انتخابات مردم با تکیه بر آگاهی که به آن رسیده بودند صیانت از فضای فعلی را با مشارکت ارزشمندی در انتخابات رقم زدند.
وی بیان کرد: زمانی انتخابات می تواند زیر سوال برود که نشانه هایی از آزادی و فرصت برابر برای نامزدها در آن کم رنگ باشد.
وی تاکید کرد: وقتی فضای رقابت قابل قبول و صدا وسیما متعلق به همه جریان ها و انسدادی برای دسترسی مردم به شبکه های اجتماعی، مجازی و اطلاعات در مسیر ارتقای شناخت وجود نداشته باشد خود اینها نشانه هایی از آزادی و سلامت انتخابات برای مردم است.
وی افزود: رفتار و منش دولت و حکومت باید حکایت از تکریم به حق رای مردم باشد و این شائبه را به دنبال نداشته باشد که فلان نهاد، ارگان یا سازمان با استفاده از همه امکاناتش از یک نامزد خاص حمایت می کند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بنابراین وقتی همه ارکان حکومت از فضای انتخابات بدور باشند و رفتار خود را به حق انتخاب ملت تنظیم کنند انتخابات هیچ شائبه ای را به دنبال نخواهد داشت.
هاشمی اظهار داشت: هر جا مردم احساس کنند که علائم و نشانه ها به شکل جدی به سمت حمایت از یک نامزد خاص متمرکز شده به همان میزان با اراده و با قدرت وارد صحنه می شوند.
وی افزود: جنس انتخابات وقتی کاملا مردمی باشد یک فضایی دارد و اگر نشانی از رقابت بخشی ازلایه های حکومت با ملت باشد فضای دیگری را ایجاد می کند.
وی ادامه داد: این فضا ها خود محرک و تحریک کننده حضور کثیر مردم در پای صندوق های رای می شود.
وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها تاکید فرمودند که مانند همه شهروندان و انتخاب کنندگان فقط یک رای دارند و رای ایشان بر کسی آشکار نیست.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با تاکید مکرر رهبر معظم انقلاب براین نوع نگاه به انتخابات و صیانت از حق الناس نتیجه می گیریم که برای ایشان سرمایه ساز شدن انتخابات اهمیت دارد تا اینکه چه کسی بر کرسی ریاست جمهوری بنشیند.

نسخه قابل چاپ